Barion Pixel
Brill ékszerek karbantartása

Brill ékszerek karbantartása

A brill ékszerek kialakításával  szemben támasztott igény, hogy ne csak szépek, de tartósak is legyenek. Különösen igaz ez az eljegyzési gyűrűkre és a karikagyűrűkre. Egy jól megtervezett és megalkotott ékszer ellenáll a mindennapokban előforduló szokásos fizikai behatásoknak, azonban jó, ha észben tartjuk, hogy az arany viszonylag puha anyag. Óvakodjuk nagyobb teher cipelésétől, ha ujjunkon van kedvenc arany gyűrűnk és vegyük le mielőtt olyan tevékenységbe kezdünk, ahol sérülésnek lehet kitéve, illetve ami még fontosabb, ha ránk nézve balesetveszélyes. Ilyen tevékenység például a sportolás, fizikai munka, kertészkedés, barkácsolás, mosogatás és takarítás.

Otthoni ápolás

Azon kívül, hogy ne viseljük arany gyűrűinket olyan alkalmakkor, amikor magas a sérülés kockázata, fontos a tárolás is. Ügyeljünk, hogy ne karcolják ékszereink egymást. Helyezzük őket kifejezetten erre alkalmas gyűrű tartó dobozba, ékszertartóba, mikor nincs rajtunk. A drágaköves arany ékszereket időnként tisztítsuk meg, a következő pontban leírt módon.
 

Tisztítás

Mi a teendő, ha egy brill ékszer elveszti fényét, tüzét? Nyugalom nem ment tönkre; valószínűleg csak bekoszolódott. A drágaköveken megtapadhatnak a különböző krémek, olajok, ami visszaveti csillogásukat. Brill ékszerek esetében a legnagyobb gondot a gyémánt kiemelkedő zsírgyűjtő tulajdonsága okozza. Természetesen az a legjobb megoldás, ha krémezés, testápolás idejére levesszük a gyűrűt. Ha mégis szennyeződés érte a követ vagy a foglalatot, legtöbb esetben segít, ha meleg vízben, folyékony szappannal átöblítjük az ékszert, esetleg ha egy extra puha fogkefével óvatosan átmossuk. Utána pedig töröljük meg mikroszálas kendővel. Amennyiben ez a módszer nem vezetett sikerre, akkor érdemes elhozni üzletünkbe egy alapos tisztításra. A Brillancy műhelyében olyan hatékony eszközök állnak rendelkezésünkre, mellyel könnyedén megoldhatjuk ezt a problémát, és a  szeretett drágaköves ékszerek, brill ékszerek újra régi fényükben ragyoghatnak.

Érzékeny drágakövek

A gyémánt az egyik legtartósabb drágakő, akár több generáción át öröklődhet egy-egy gyémánt ékszer tökéletes állapotban. Ehhez viszont fontos betartani a korábban említett viselési javaslatokat és ügyelni kell a karbantartásra. A gyémánt nagyon kemény, viszont az kevésbé köztudott, hogy bizonyos irányokból kitűnően hasad, így akár a gyémántot is érheti sérülés. A többi drágakő még nagyobb figyelmet igényel, hiszen puhábbak a gyémántnál. Különösen a smaragdra kell vigyáznunk, mert nagyon érzékeny.
 

Foglalat karbantartása

Ha a drágakőfoglaló-mester jó munkát végzett, akkor a kő stabilan helyezkedik el. Rendeltetésszerű használat mellett biztosan nem kell tartanunk a kiesésétől. A gond az olyan esetekkel lehet, amikor hirtelen mozdulattal odaütjük valamilyen kemény felülethez a gyűrűt. Ütődések hatására komolyan sérülhet az ékszer, eltörhet a drágakő, kilazulhat a foglalat. Ha a foglalat kilazul, könnyen kieshet a drágakő. Ilyenkor érdemes ellenőrizni a foglalatot erős fény alatt. Ha sérülést látunk, vagy úgy érezzük, hogy mozog a kő, elővigyázatosságból addig ne viseljük az ékszert, míg a Brillancy szakemberei nem látták!

Karcok, mikrokarcolódások

Míg a fényes felületű gyűrűk napi használat mellett kissé mattulnak, addig a mattra készített gyűrűk esetében kifényesedés figyelhető meg. Az apró karcok, mikrokarcok mindkét felületen megjelennek hosszútávú viselés során. Semmi baj, ez teljesen normális és könnyen kezelhető. A megoldás az ékszer karcmentesítése, a felület visszaállítása, polírozása, vagy mattítása. Ezt az eljárást évente ajánlott elvégeztetni. A vásárlástól számítva 5 évig, évente egyszer az általunk készített ékszereket ingyenesen karcmentesítjük és tisztítjuk.

 

Deformálódás, anyagsérülések

A felületi apróbb karcolódásokkal ellentétben a kifejezetten mély sérüléseket valószínűleg csak komolyabb anyagveszteség árán lehet javítani. Kisebb benyomódások, deformálódások adott esetben eltüntethetők, de nagy erőhatásokkal szemben nem ellenálló az anyag, jelentősebb rongálódást, torzulást már nem  biztos, hogy helyre lehet hozni. Aggodalomra semmi ok, rendeltetésszerű használat mellett ezek biztosan nem fordulnak elő! Figyeljünk arra, hogy vegyük le az ékszert olyan esetekben, amikor erősebb fizikai behatásnak lehet kitéve. Ezenkívül alvás közben sem ajánljuk a viselését, mert forgolódás közben benyomódások keletkezhetnek az arany felületén és megsérülhet a foglalat.

Foglalat karbantartása

Ha a drágakőfoglaló-mester jó munkát végzett, akkor a kő stabilan helyezkedik el. Rendeltetésszerű használat mellett biztosan nem kell tartanunk a kiesésétől. A gond az olyan esetekkel lehet, amikor hirtelen mozdulattal odaütjük valamilyen kemény felülethez a gyűrűt. Ütődések hatására komolyan sérülhet az ékszer, eltörhet a drágakő, kilazulhat a foglalat. Ha a foglalat kilazul, könnyen kieshet a drágakő. Ilyenkor érdemes ellenőrizni a foglalatot erős fény alatt. Ha sérülést látunk, vagy úgy érezzük, hogy mozog a kő, elővigyázatosságból addig ne viseljük az ékszert, míg a Brillancy szakemberei nem látták!

Elszíneződés

Sokunkkal előfordult már, hogy kedvenc arany ékszerünk elszíneződött; barnává, feketévé esetleg vörösessé vált. Legtöbb esetben ezek könnyen eltüntethető felületi elváltozások, melyeket valamilyen erősebb vegyi hatás idéz elő. A 14 karátos arany ötvözetben szinte mindig van ezüst, amely gyorsan reagál a kénre, hogy mást ne említsünk. Érdemes fürdőzés, gyógyfürdőzés esetén levenni az ékszert. Ha mégis belefutunk egy ilyen „balesetbe”, bízzuk szakemberre a tisztítást. Az aranyból készült ékszerek igazán nagy veszélyben a higany közelében vannak. Ne tároljuk hagyományos hőmérő mellett, ha ugyanis az eltörik és higany éri arany ékszereinket, menthetetlenül tönkremennek!

Hőhatás

Brill ékszerek alapanyagai, mint az arany és gyémánt jó bírják a hőt, legalábbis a normál hétköznapokban jelentkező hőhatásokat. Ha viszont a gyűrű egyéb drágaköveket is tartalmaz, nem árt tisztában lenni azok hő terhelési határaival. A legérzékenyebbek a gyöngyök. Ne tegyük ki napra és ne permetezzünk rá parfümöt. A gyöngyös brill ékszernek jót tesz, ha néha egy-egy éjszakára nedves ruhába tekerjük. A topáz, citrin, opál ugyancsak nem „rajong” a napfényért, ezért őket se hagyjuk a napon hosszabb ideig.

Összegzés:

Természetes, hogy szeretett ékszereinktől nem szívesen válunk meg, még rövid időre sem, de ha vigyázunk rá és becsben tartjuk, sokkal tovább őrizhetjük meg szépségüket. Rendszeresen tisztítsuk, vegyük le, olyan tevékenység megkezdése előtt, ami ránk nézve balesetveszélyes, illetve amiben az ékszer sérülhet, valamint a mindennaposan viselt ékszert évente egyszer mutassuk meg szakembernek!

Ha további kérdésed merülne fel eltérhetsz minket a  1065 Budapest, Podmaniczky u. 4. szám alatt, illetve a +36 30 539 1179 telefonszámon.