-
Mi a teendő, ha egy brill ékszer elveszti fényét, tüzét? Nyugalom nem ment tönkre; valószínűleg csak bekoszolódott.
Brill ékszerek esetében a legnagyobb gondot a gyémánt kiemelkedő zsírgyűjtő tulajdonsága okozza. Más drágakövekkel ellentétben a gyémánt felületén megtapad a zsír, a kosz. Elkerülhetetlennek tűnik, hogy a hétköznapokban használt testápolók, krémek ne találják meg a brill gyűrű foglalatát. Leginkább a foglalat belsejében vagy a foglalat alá szeret beágyazódni a kosz. Legtöbb esetben segít, ha meleg szappanos vízben átöblítjük a gyűrűt, esetleg egy régi, kidobásra ítélt fogkefe sörtéivel benyúlunk a foglalat alá. Ha ez a módszer nem vezetett sikerre, akkor bízzuk szakemberre a dolgot. A Brillancy Ékszerészet műhelyében olyan hatékony eszközök állnak a rendelkezésünkre, mellyel könnyedén megoldhatjuk ezt a problémát és a brill ékszerek újra a régi fényükben pompázhatnak.
-
Deformálódás, anyagsérülések.
A brill ékszerek kialakításával szemben támasztott igény, hogy ne csak szépek, de tartósak is legyenek. Egy jól megkonstruált brill ékszer ellenáll a hétköznapokban előforduló normál fizikai behatásnak, azonban jó, ha észben tartjuk, hogy nemesfémről lévén szó, az arany, a platina vagy ezüst viszonylag puha anyagok. Óvakodjunk nagyobb teher cipelésétől, ha ujjunkon van a kedvenc brill gyűrűnk. Kisebb benyomódások, deformálódások adott esetben eltüntethetőek, de komolyabb bajt már nem lehet helyrehozni.
-
Foglalat karbantartása
Vásárláskor minden esetben ellenőrizzük a foglalatot és a gyémántot. Ha a foglaló jó munkát végzett biztosak lehetünk benne, hogy hosszú évekig nem kell a foglalatban lévő drágakő épségéért aggódnunk. Ha megsérül a brill ékszer természetes, hogy egy ékszerész segítségét kérjük a kijavításra, aki felhívja a figyelmünket a foglalat sérülésére is. A gond az olyan esetekkel van, amikor egy hirtelen mozdulattal „picit” odaütjük valamilyen fémfelülethez a brill ékszer foglalatát. Ezekben az esetekben érdemes ellenőrizni a foglalatot erős fény alatt. Ha úgy érezzük, hogy mozog a kő, mihamarabb mutassuk meg szakembernek, hogy elkerüljük a bajt.
-
Karcok, mikrokarcolódások
Hétköznapi használat mellett az ékszer felülete kissé mattul. Ez a felületen jelentkező mikrokarcolódások miatt van. Ilyenkor segíthet a brill gyűrű felületén egy teljes polírozás. Ez nem egy költséges művelet; érdemes évente elvégezni. Itt kell azonban megjegyezni, hogy ha a brill gyűrű felületkezelt, a felületkezelés lekophat. Legyen szó a felület ródiumozásáról vagy aranyozásáról grammonként pár száz forintos plusz költséget jelent.
-
Brill ékszer elszíneződése
Sokunkkal előfordult már, hogy a kedvenc ékszerünk elszíneződött; barna, fekete, esetleg vörösessé vált. Aggodalomra semmi ok, a legtöbb esetben ezek könnyen eltüntethető felületi elváltozások, melyet valamilyen erősebb vegyi hatás idéz elő az adott brill ékszeren. 14 karátos aranyban szinte mindig van ezüst, mely könnyen reagál a kénre, hogy mást ne is említsünk. Érdemes fürdőzés, gyógyfürdőzés esetén levenni az ékszert. Ha mégis belefutunk egy ilyen „balesetbe”, bízzuk szakemberre a dolgot. Az aranyból készült brill gyűrű igazán nagy veszélyben higany közelében van. Ne tároljuk ékszereinket hőmérő mellett, ha ugyanis az eltörik, ékszereink menthetetlenül tönkremennek.
-
Hőhatás
Brill ékszerek alapanyagai, mint az arany és gyémánt jó bírják a hőt, legalábbis a normál hétköznapokban jelentkező hőhatásokat. Ha viszont a gyűrű egyéb drágaköveket is tartalmaz, nem árt tisztában lenni azok hő terhelési határaival. A legérzékenyebbek a gyöngyök. Ne tegyük ki napra és ne permetezzünk rá parfümöt. A gyöngyös brill ékszernek jót tesz, ha néha egy-egy éjszakára nedves ruhába tekerjük. A topáz, citrin, opál ugyancsak nem „rajong” a napfényért, ezért őket se hagyjuk a napon hosszabb ideig.
Ha további kérdése merülne fel látogassa meg honlapunkat a brillancy.hu címen vagy elérhet minket a 1065 Budapest, Podmaniczky u. 11. szám alatt, illetve a +36 30 539 1179 telefonszámon.